o mojej walce z kamieniem żółciowym, o medycynie alternatywnej a także o Francji, języku i kulturze tego kraju
Blog > Komentarze do wpisu

Elektryka - podstawy

Żeby urządzenie elektryczne mogło działać musi być zbudowany obwód zamknięty. Źródło prądu jest połączone przewodem z odbiornikiem, na przykład żarówką lub silnikiem i wraca drugim przewodem do tego źródła. Przewód jest zrobiony z materiału przewodzącego prąd, trwałego i wytrzymałego.

Obwód na zdjęciu różni się od podobnego w instalacjach domowych tym, że źródłem prądu jest nie bateria a turbina w elektrowni, zamiast kabelków jak na pierwszym rysunku są najpierw kable lub przewody napowietrzne doprowadzające prąd do domu, potem przewody w ścianach a na końcu może być jeszcze giętki sznur zasilający nasze domowe urządzenia jak telewizor, żelazko czy odkurzacz. Wszystko bardziej złożone ale zasada jest ta sama.

Obwód musi być zamkniety, żeby prąd płynął a urządzenia działały.  Prąd nie popłynie jeśli będzie przerwa w wyłączniku. Na przykład wyłącznik światła na ścianie robi przerwę w obwodzie po naciśnięciu. Przerwa może być spowodowana tym, że zadziała urządzenie zabezpieczające, na przykład bezpiecznik. Bezpiecznik to część obwodu. Ma on mały, cienki drucik tak obliczony, że jeśli bedzie płynął zbyt duży prąd to nie spali się urządzenie albo przewód tylko drucik w bezpieczniku. W wyniku awarii może być przerwa w innym miejscu obwodu. Spali się część przewodu, poluzuje się jakaś śrubka i nie będzie styku... Prąd popłynie znowu jeśli awaria będzie naprawiona.

W instalacjach elektrycznych przewody elektryczne mają izolacje w różnych kolorach. Na przykład, przewód który doprowadza prąd do odbiornika ma kolor czarny, brązowy albo czerwony. jeśli jest to prąd o napięciu 230 woltów taki jaki mamy w domu to ten przewód jest najbardziej niebezpieczny i to na niego zawsze trzeba bardzo uważać. Przewód, który odprowadza prąd od odbiornika ma kolor niebieski a przewody zabezpieczające mają kolor żółtozielony.


Piosenka z filmu"Czasem słońce, czasem deszcz"

piątek, 17 kwietnia 2009, kuszaba

Polecane wpisy

  • Instalacje elektryczne we Francji

    Instalacje elektryczne we Francuskich domach różnią się znacznie od naszych instalacji. Nasz system jest podobny do tego jaki stosuje się w Niemczech. U nas pus

  • Instalacje elektryczne w mieszkaniach

    Zapoznaliśmy się już z kwestiami związanymi z bezpieczeństwem pracy, zaopatrzyliśmy się w niezbędne narzędzia więc przypatrzymy się bliżej instalacji elektryczn

  • bezpieczeństwo przede wszystkim

    Pracowałem kiedyś jako konserwator w centrum handlowym. Siedziałem tam z kolegą w rozdzielni elektrycznej. Scenę przdstawiam jedynie jako pewną ilustrację więc

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: elektryk cwaniak, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/01/05 16:37:38
pytanko odnośnie pierwszego rysunku bo lubie się czepiać wszystkiego od kiedy to minus daje się przez przełącznik :P
-
2010/01/05 18:41:40
Mnie się wydaje, że tak jest chyba... eee... dobrze... bo z jednej strony minus to masa czyli zero więc przełącznik powinien być po drugiej stronie, żeby nam odcinał prąd od samego źródła ale z drugiej strony możemy przeczytać, że "na segmentach elektrycznych określamy umowny kierunek przepływu prądu: od + do - " i "rzeczywisty kierunek przepływu prądu : od - do + " czyli jeśli na rysunku jest rzeczywisty minus to z tamtego miejsca będą płynąć elektrony... jeśli się nie mylę :)
-
Gość: , *.internetdsl.tpnet.pl
2010/02/02 07:19:05
do kuszaba - to sie nieznasz na elektryce :P
dobrze powiedzial cwaniak przelacznik daje sie na + (albo w sieci przemeinnej na fazie) azeby odciac zrodlo zasilania - inaczej (prosciej - na chlopski rozum) niewazne jak plynie prad tylko co Cie "kopnie" a to zawsze bedzie +/faza i przez to odcinasz przelacznikiem zrodlo zasilania - tak masz w prostym schemacie wylacznika oswietlenia w domu zeby sobie wymienic zarowke odcinasz przelacznikiem zrodlo zasilania i nic cie niekopnie (bo w gniezdzie masz dwa kable - wylaczone "zasilanie" i tylko przewod N - neutralny tzw. 0 (zero).
Tez sie niebede czepial ale w artykule ejst 220V obecnie 230V :P
-
2010/02/02 12:29:43
230... poprawiłem, dzięx
Każdemu się może zdarzyć. Dlaczego 230 a nie 220V pisałem już parę lat temu tutaj
-
Gość: Adi, *.internetdsl.tpnet.pl
2011/07/07 11:29:06
dobry kawał roboty chłopaki, przyda sie:D
-
Gość: menotyou, *.basl.cable.virginmedia.com
2012/01/28 17:42:47
skoro wszyscy tacy madrzy jestescie i wiecie duzo o elektryce to co tu robicie czytajac o "podstawach elektryki "???
-
Gość: Gość, *.ip.netia.com.pl
2012/05/13 13:17:10
A niech mi ktoś wytłumaczy dlaczego w motocyklu Dniepr mt 16 jest wyłącznik masy na akumulatorze? w moim mniemaniu powinien być przewód ( + ) dodatni odłączany a nie masa.
-
Gość: instalacje elektryczne śląsk, *.ip.netia.com.pl
2013/09/17 12:27:10
Takie podstawy na pewno przydadzą się na początek każdemu, kto funkcjonuje w tej branży. Bo jak wiadomo bez wiedzy ani rusz. Pozdrowienia dla wszystkich elektryków.
www.jarkosfera.pl Licznik dni Żołnierze Wyklęci - Zapomniani Bohaterowie

Czas ucieka,
Wieczność czeka...Nakarm glodne dziecko - wejdz na strone www.Pajacyk.pl
Valid XHTML 1.1

Poprawny CSS!


statystyka
Skopiuj CSS